Test wiązania z hialuronianem (HBA)

Zastosowanie testu HBA pomaga określić dojrzałość i funkcjonalność plemników.

Na czym polega to badanie i dlaczego warto je wykonać?

W badaniu tym sprawdzany jest procent plemników, które wiążą się z kwasem hialuronowym znajdującym się na specjalnie do tego celu przygotowanym szkiełku mikroskopowym. W naturalnych warunkach ludzkiego organizmu kwas hialuronowy występuje w dużych ilościach w osłonce otaczającej komórkę jajową. Rozpoznanie oocytu i przenikanie przez jego osłonkę jest jednym z kluczowych elementów zapłodnienia. Dlatego też dojrzałe i prawidłowo wytworzone plemniki posiadają w swojej główce białka, które pozwalają na rozpoznanie i wiązanie się ze składnikami osłonki.

Plemniki niedojrzałe, bądź te, które nie przeszły prawidłowo etapów spermatogenezy nie wiążą się z kwasem hialuronowym. Zastosowanie testu HBA pomaga określić dojrzałość i funkcjonalność plemników.

Kiedy warto wykonać test HBA?

Badanie to warto wykonać w przypadku niepłodności o nieustalonej przyczynie oraz nieudanych procedur IVF. Może być również przeprowadzone jako badanie uzupełniające do badania ogólnego nasienia czy badania fragmentacji DNA plemników.

Co może być przyczyną słabego wiązania się plemników z kwasem hialuronowym?

Jedną z przyczyn mogą być nieprawidłowo zachodzące etapy spermatogenezy. Badania dowodzą, że u pacjentów ze zbyt małą liczbą i niską ruchliwością plemników wiązanie z kwasem hialuronowym jest dużo słabsze niż w przypadku prawidłowych parametrów nasienia.

W naszym laboratorium istnieje możliwość wykonania testu HBA, badania fragmentacji DNA plemników, badania ogólnego nasieniaoraz testu MAR z tej samej próbki materiału.

Przy okazji jednej wizyty w naszym laboratorium pacjent otrzymuje kompletne informacje na temat swojej płodności!